Łącząc Europę wiaduktami w Kościanie

Projekt „Łącząc Europę”(CEF) to instrument finansowy ustanowiony przez władze UE, mający na celu wsparcie i realizację projektów infrastrukturalnych w dziedzinie transportu, energetyki i telekomunikacji. Największym beneficjentem pierwszego konkursu ogłoszonego przez CEF są Polskie Koleje Państwowe PLK. Jednym z projektów – rozbudowa linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań, w tym budowa wiaduktów w Kościanie.

Korytarz Bałtyk – Adriatyk … przez Kościan

Wiadukty nad ulicami Gostyńską i Młyńską, to część modernizacji linii kolejowej E-59 na odcinku Wrocław – Poznań, która zwiększa atrakcyjność i dostępność transportu kolejowego w UE oraz jest częścią korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. Efektem inwestycji ma być zwiększenie prędkości pociągów, poprawa przepustowości linii i podniesienie jakości usług kolejowych. Wsparcie UE na tę modernizację wynosi ponad 1 mld zł.

Bezkolizyjne skrzyżowania zastąpiły przejazdy kolejowo – drogowe w Kościanie. Pojazdy jeżdżą pod torami. Bezkolizyjny przejazd podnosi poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i usprawnia komunikację drogową w mieście. Kierowcy mają do dyspozycji jedną dwupasową jezdnię, a piesi oraz rowerzyści – chodnik i ścieżkę rowerową.

Generalnym Wykonawcą inwestycji była firma Torpol. Do izolacji płyty fundamentowej wiaduktu o powierzchni 3 000 m2, zastosowano membranę preaplikowaną Fosroc Proofex Engage. Wykonawcą hydroizolacji była firma Budmech Hydroizolacje sp. z o.o. Materiały dostarczyła firma Budmech sp. z o.o. sp. k..

Po więcej zdjęć zapraszamy do realizacji: Rozbudowa linii kolejowej E59 Leszno Czempin